Gdy obok siebie widnieją nazwy: Atari i Commodore do głowy przychodzi odwieczna rywalizacja obydwu marek. Tymczasem chciałbym się skupić na podobieństwach komputerów, a konkretniej ewolucji komputerów 8-bit i 16-bit.
W dobie komputerów 8-bit przedstawicielami marek były komputery Atari 8-bit (800XL/65XE itp) i Commodore 64.
Kolejnym etapem były komputery 16-bit - były to Atari ST i Amiga. Pewne rozwiązania i pomysły wykorzystane w komputerach 8-bitowych zostały zastosowane lub/i rozwinięte w komputerach 16-bit, jednak wiele osób może zaskoczyć fakt, że Atari ST miało więcej z C-64, natomiast Amiga więcej z Atari 8-bit. Zaskakujące?
Z jednej strony tak, z drugiej zaś, zapoznając się z wydarzeniami w historii, to taka zależność odzyskuje sens.
* C-64 a Atari ST. Analizując parametry techniczne Commodore 64 można odnaleźć ich rozwinięcie w Atari ST.
Układem dźwiękowym w Commodore 64 jest układ SID. Jest to układ o dość rozbudowanych możliwościach syntezy dźwięku, posiadający 3 kanały dźwiękowe. W wypadku Atari ST, a przynajmniej przed pojawieniem się serii STe podstawowym układem dźwiękowym był również układ oparty na 3 kanałowej syntezie dźwięku, wprawdzie posiadający nieznacznie uboższe(!) możliwości dźwiękowe, jednak pozwalający na generowanie podobnych dźwięków.
W wypadku grafiki również można odnaleźć sporo podobieństw. Zarówno C64 jak i Atari ST posiadają kilka standardowych trybów o sztywno przypisanych parametrach, które w celu np. podbicia parametrów obrazu (np. większa liczba linii obrazu) wymagają stosowania "tricków" opierających się na "ręcznym" manipulowaniu rastrem. Zarówno na Atari ST jak i w wypadku C64 popularne są tricki polegające na "wyłączaniu ramek", struktura obrazu obu komputerów to pojedyńczy, liniowy blok pamięci.
Te podobieństwa wynikają z faktu, że Jack Tramiel, twórca Commodore 64 wraz z ekipą swoich konstruktorów w pewnym okresie czasu przeniósł się do Atari, co spowodowało, że pewne rozwiązania "przemigrowały" z Commodore do Atari.
* Atari 8-bit a Amiga. Tutaj również dostrzegamy kontynuację pewnych rozwiązań.
Podstawą dźwięku w Atari 8-bit był układ POKEY, który oprócz czterech generatorów dźwięku syntetycznego posiadał także 4 niezależne przetworniki C/A o rozdzielczości 4-bit. W wypadku Amigi owe rozwiązanie zostało rozwinięte. Amiga także posiadała 4 generatory z 4 przetwornikami, z tym, że były to już przetworniki C/A o rozdzielczości 8-bit, które dodatkowo mogły współpracować z kanałami DMA.
W temacie grafiki jeszcze bardziej wyraźnie widać powiązania obu rodzin komputerów: w Atari 8-bit tworzeniem grafiki zajmował się układ ANTIC. Jego charakterystycznymi (i unikalnymi wśród komputerów 8-bit) cechami była elastyczność w programowaniu: tworząc program procesora można było elastycznie definiować z dość szerokiego spectrum kilkunastu trybów graficznych strukturę obrazu (każda linia w dowolnym trybie), dodatkowo każda linia obrazu mogła być reprezentowana przed dowolnie ustalony obszar pamięci. Rozwiązanie to zostało rozwiązane również w Amidze, w układzie graficznym o nazwie COPPER.
* Atari ST a pozostałe. Wypadku zarówno Atari 8-bit, Commodore 64 jak i Amig częstotliwość taktowania zegara jest zależna o systemu wizyjnego w jakim pracuje dany komputer (PAL lub NTSC). W wypadku Atari ST jest to stała częstotliwość, a każdy model nie ma na sztywno przypisanego systemu, bowiem można programowo przełączać tryb wizyjny.
Komentarze