Atari ST było pierwszym komputerem 16-bit wyprodukowanym przez firmę Atari. W perspektywie kilku lat, gdy Atari ST było produkowane powstały następujące wariacje tego modelu:
Atari ST (FM) - były to modele 520ST i 1040ST, które standardowo posiadały odpowiednio 512kB i 1024kB RAM. Istniał też model 260ST o pamięci RAM o wielkości 256kB, jednak nie doczekał się on zbyt dużej popularności.
Atari ST oparte były o procesor Motorola 68000, taktowany zegarem 8MHz, posiadały monofoniczny układ 3-kanałowego dźwięku syntetycznego 4-bit, oraz umożliwiały pracę w jednej z trzech rozdzielczości: 320*200 16 kolorów (ST-LOW), 640*200 4 kolory (ST-MEDIUM) i 640*400 mono (ST-HIGH). Dwa pierwsze tryby wymagały monitora/telewizora PAL/NTSC, natomiast tryb ST-HIGH wymagał specjalnego monitora z częstotliwością odświeżania 71Hz - w prosty sposób można było uzyskiwać ten tryb na monitorach (S)VGA (kwestia odpowiedniej przejściówki). W trybach ST-LOW i ST-MEDIUM Atari ST dysponowało paletą 512 barw (po 3 bity na każdą ze składowych: RGB). Oprócz tego dużym atutem komputerów Atari ST było złącze MIDI.
Atari STE - były to modele, wzbogacone w stosunku do serii ST - posiadały wprawdzie ten sam procesor i podobne rozmiary pamięci, jednak wykorzystywały już pamięci typu SIMM 30-pin (w przeciwieństwie do ST, które miały na stałe wlutowanie pamięci w płytę główną), także w Atari 520STE czy 1040STE nawet laik mógł rozszerzyć pamięć do 4MB RAM.
W zakresie dźwięku wzbogacono Atari STE w 2 8-bitowe przetworniki C/A, umożliwiające odtwarzanie stereofonicznego dźwięku. W temacie grafiki wzbogacono paletę barw do 4096 kolorów (po 4-bity na każdą składową) oraz dodano układ "blitter", który mógł być wykorzystywany do niektórych operacji graficznych (np. wypełnianie wielokątów, kopiowanie danych między obszarami pamięci itp).
Atari Mega ST - był to w zasadzie model Atari ST wzbogacony o "blitter" i umieszczony w obudowie typu desktop.
Atari Mega STE - był to model Atari STE z procesorem Motorla 68000, taktowanym zegarem 16MHz, podobnie jak w Mega ST komputer był umieszczony w obudowie typu desktop.
Atari STBook - był to notebook oparty o parametry Atari ST, wzbogacony o kontroler dysku IDE wraz z dyskiem w tym standardzie. Jego wyświetlacz ograniczał go do pracy w trybie ST-HIGH (mono).
Atari STacy - w odróżnieniu od STBooka nie posiadał interfejsu IDE, posiadał za to zewnętrzne wyjście monitorowe, umożliwiające uzyskanie trybów ST LOW i ST MEDIUM na zewnętrznym monitorze (standardowy wyświetlacz jak w STBooku umożliwiał uzyskanie rozdzielczości ST HIGH).
Następcą serii ST stał się komputer Atari Falcon.
Komentarze