Więc zacznijmy od początku.
Atari 8-bit, a więc modele 400/800 oraz seria XL i seria XL - tu nie mamy wątpliwości, procesor 6502, magistrala danych posiada 8-bitów szerokości, magistrala adresowa posiada 16-bity szerokości. Ale to oczywiście magistrala danych ma tu znaczenie, dodatkowo rejestry procesora do przetwarzania danych mają szerokość 8-bit, zatem nikt nie ma wątpliwości, że to architektura 8-bitowa i tylu-bitowe komputery. Zatem nie mamy tutaj wątpliwości... czy aby na pewno?
Od pewnego czasu coraz większą popularność zyskuje procesor 65816, montowany jako rozszerzenie do komputerów Atari z procesorem 6502.
Procesor 65816 posiada 8-bitową szynę danych, ale rejestry przetwarzania danych posiadają szerokość 16-bit. Dodatkowo 65816 posiada 24-bitowąszynę adresową - kto zatem odpowie, czy to procesor 16-bitowy czy też 8-bitowy?
Następna w kolejności jest seria komputerów Atari ST/STE/MEGA STE itp. Charakteryzują się posiadaniem procesora Motorola 68000. Procesor ten posiada magistralę danych 16-bitów, 24-bitową magistralę adresową, a rejestry przetwarzania danych mają szerokość 32-bit! Zatem czy mamy do czynienia z komputerem 16-bit czy też 32-bit? Kto ma pomysł jak to rozstrzygnąć?
Kolejna seria to komputery, które żargonowo określa się jako 32-bit, czyli Atari Falcon i Atari TT. Na pozór wszystko się zgadza - procesor 68030, na którym są oparte posiada: 32-bitową szynę danych, 32-bitową szynę adresową i szerokość rejestrów przetwarzania danych to także 32-bit. Czyli w teorii mamy niepodważalnie 32-bitowe komputery. Niepodważalnie??? Hmmm.... więc co wy na to: Atari Falcon posiada niby procesor w pełni 32-bit, ale... magistrala danych w Falconie posiada szerokość... 16-bit! Pamięć ma dostęp prawdzie 32-bitowy, ale tylko dla procesora graficznego, reszta systemu leci po 16-bitach!
Ktoś by powiedział, że Atari TT, to niezaprzeczalnie 32-bit maszyna.... ale tak nie jest do końca !!! :) Pamięć w Atari TT ma organizację... 64-bit danych, z czego w zasadzie korzysta tylko, procesor graficzny, bowiem tylko on jest w stanie mieć taki dostęp do pamięci, procesor i tak ma dostęp 32-bit (szyna danych). Przyznacie, że trudno przyjąć konsekwentny szacunek "ilubitowe" są poszczególne modele/rodziny komputerów Atari.
Osobiście przyjąłem szacunek, że komputer jest tylu-bitowy ilu-bitowa jest magistrala danych jego głównego procesora - wtedy nie mamy dylematów ;)
Nie mamy? Czy aby na pewno? Atari Falcon jak już ustaliliśmy posiada główny procesor 68030, który jest 32-bitowy, jednak oprócz głownego procesora Atari Falcon posiada drugi procesor, który posiada drugi procesor, który jest od 5 do 25 razy szybszy od głównego procesora - DSP 56001, który posiada 24-bitową szynę danych i 56-bitowe rejestry przetwarzania!!! Ok, ale skoro bierzemy pod uwagę szerokość szyny danych głównego procesora, to dlaczego w konsoli do gier Atari Jaguar, która posiada procesor 68000 o szynie danych 16-bit oraz dwa superszybkie procesory Tom i Jerry o szerokości magistrali danych 64-bit przyjmuje się, że to konsola do gier 64-bitowa ? :)
Komentarze