« wszystkie artykuły i działy

« dział "Moje projekty"

Moje projekty » Intra 256b.

Zdarzyło mi się stworzyć kilka produkcji typu intro 256 bajtów. Większość z nich była tworzona na zlotach, na "poczekaniu".

Pierwsze 3 intra powstały podczas zlotu w Opalenicy w roku 2001 (Last Party) - były to następujące produkcje:
- WĄGLIK - produkcja powstała niejako z rozpędu - był to rok 2001, grudzień (a zatem po wydarzeniach 11 września tegoż roku) i brakowało pomysłu na tytuł. Pierwotnie produkcja miała nazywać się ROBAL, ale WĄGLIK brzmiał bardziej "na czasie", stąd taki a nie inny tytuł produkcji.

Do pobrania: Wersja uruchamialna i Źródła

- BAR_KASZ - produkcja nazywała się BARY i KASZA, ale w filesystemie Atar 8-bit nazwa musi zawierać się w 8 znakach, stąd taka skrócona nazwa. Efekt "kaszy" był już nie raz wałkowany na Atari 8-bit, jednak po raz pierwszy pojawił się w produkcji 256b. Bardziej oryginalnym efektem były bary - do tej pory na Atari 8-bit pojawiały się bary poziome lub pionowe, a tutaj były ukośne - ciekawostką jest fakt, że efekt działa przy wyłączonym ekranie, a bary są generowane za pomocą bezpośredniej ingerencji w raster/rejestr koloru.

Do pobrania: Wersja uruchamialna i Źródła
- WTC - czyli World Trade Center. Intro powstało również w nawiązaniu do wydarzeń 11 września. Oprócz animacji w ASCII intro posiada również stereofoniczną ścieżkę dźwiękową. Ku mojemu zaskoczeniu intro zwyciężyło w zlotowym konkursie na intro 256 bajtów.

Do pobrania: Wersja uruchamialna i Źródła

Źródła powyższych trzech intr zostały stworzone pod edytorem Quick Assemblera 1.0 i w tym formacie są udostępnione.


Kolejne 2 intra zostały przygotowane na zlot w Opalenicy w roku 2003. Tym razem produkcje nie powstały pod wpływem "chwili", lecz były nieco bardziej przemyślane.
- MATRIX 3 - zgodnie z nawiązaniem do filmu intro prezentowało efekt scrollowanych pionowo tekstów w kolorze zielonym. Jak widać pomysły często pochodzą "z życia" - w tym samym roku odbyła się premiera kolejnych części filmu Matrix - w porównaniu do roku 2001, kiedy to "natchnieniem" były wydarzenia z 11 września.

Do pobrania: Wersja uruchamialna i Źródła- RIVER RAID - intro które powstało w nawiązaniu do legendarnej gry na Atari 8-bit (i nie tylko). Oprócz animacji i kolorystyki imitującej samą grę pojawiła się również stereofoniczna oprawa dźwiękowa. Powyższe intro zwyciężyło w konkursie na intro 256 bajtów podczas zlotu Last Party 2003 w Opalenicy.

Do pobrania: Wersja uruchamialna i Źródła

Powyższe 2 intra powstały pod edytorem cross-asemblera QASM i w takiej postaci zostały udostępnione.


I na razie to tyle tytułem moich opublikowanych produkcji. Oczywiście nie wykluczam, że kiedyś jeszcze coś powstanie ;)

Komentarze

 • ~macgyver 2017-04-12 13:23:13
  BAR_KASZ trzeba odpalić na Atari ze standardowym zegarem i cpu - przy czymś szybszym bary mogą się "mocno popsuć" ;)
 • ~g0blinish 2014-05-11 12:36:33
  what is your nickname? Is dates correct?
 • ~T.D. 2009-01-06 19:40:09
  To jest sztuka - oglądałem źródło tego River Raida i powiem, że jestem w szoku, tego nie jest dużo, a daje taki efekt. Inna sprawa, że nie znam się na asemblerze Atari 8-bit ;)
 • ~Ql3r 2009-01-03 14:51:17
  Fajny ten River Raid, respect!