« wszystkie artykuły i działy

« dział "Atari 8-bit"

Atari 8-bit » Magazyny dyskowe

Historia gazetek dyskowych na Atari 8-bit, znanych też jako magi, ziny, czy też magazyny dyskowe jest dość interesująca. W pewnym okresie czasu (lata 1995-1997) wychodziło nawet więcej magazynów niż innych tego typu produkcji. Postanowiłem przedstawić najbardziej znane tego typu periodyki na Atari 8-bit.


Arena Bzdur - magazyn wydawany przez grupę Banklan z Polkowic. Niestety, doczekał się tylko jednego numeru, a szkoda, bowiem zapowiadał się dość ciekawe i oryginalnie - nie szokował superdesignem, ale tworzył bardzo ciekawy klimat w oparciu o proste grafiki "kreskowe" w trybie hi-res, poziom artykułów również ciekawy, każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Barymag - wydawany przez grupę Slight. Doczekał się dwóch numerów, ale jego atutem była jakość, a nie ilość - duża liczba artykułów na dobrym poziomie, niezły design i oprawa muzyczna oraz intra.

Crazy Zine - magazyn redagowany przez szczecińską grupę Crazy Atarians, doczekał się dwóch numerów, dość ciekawa i oryginalna forma, dużo dobrych artykułów technicznych, jak i humorystycznych, aczkolwiek forma bardziej łagodna niż w np. Pentagram Zine

Energy - odpowiedź grupy Taquart na Barymaga - podobnie wysoka jakość, dużo artykułów na dobrym poziomie, także 2 numery.

Megatazin - magazyn wydawany przez grupę Sword Soft, ukazały się dwa numery.

Mixer - jednonumerowy magazyn grupy Quasimodos, prezentował dużo artykułów technicznych na wysokim poziomie, jednak niestety nie utrzymał się, gdyż trafił na okres, gdy na scenie panował przesyt magazynowy. Oddech Latryny - wydawany na początku lat 90-tych magazyn, który doczekał się aż 7 numerów. Wydawali go atarowcy z Wrocławia, bracia Selingerowi i ich znajomi. Magazyn był zdecydowanie zorientowany na ostrą satyrę i nieco tematyki społecznej, utrzymując klimat rodem z Monty Pythona czy South Parku. Czasem dość kontrowersyjny. Jako jedyny do tej pory magazyn na Atari 8-bit wyświetlał treść artykułów w trybie 80 kolumn. Niektóre numery posiadały proste intra którym towarzyszyła "rippowana muzyka", nie mniej jednak ten magazyn czytało się z zapartym tchem, ze względu na treść, a nie oprawę.

Paczka Tynq - magazyn wydawany przez skupioną głównie w Częstochowie grupę Shadows. Tematyka magazyna oscylowała głównie wokół tematów satyryczno-kontrowersyjnych, artykuły czysto techniczne pojawiały się dość rzadko. Magazyn charakteryzował się dość oryginalnym designem i doczekał się aż 5 numerów.

Pentagram Zine - magazyn wydawany przez wrocławską grupę Pentagram, doczekał się 4 numerów, bez wątpienia najbardziej wszechstronny magazyn na scenie - można tam było znaleźć ciekawe artykuły techniczne, jak i dużo twórczości satyrycznej jak i artykuły podejmujące tematykę społeczną i konrtowersyjną. Również wykonanie było na bardzo dobrym poziomie, zarówno oprawa graficzna i muzyczna, jak i ciekawe i oryginalne intra.