Mega Player to mój dość stary projekt, który był rozwijany przez kilka lat.
Początki tego projektu sięgają roku 1996 - ostatnia wersja została wydana w roku 2000.
Początkowym założeniem programu było swobodne odtwarzanie plików muzycznych w formatach .CMC i .MPT, których to dość spore ilości posiadałem, a uruchamianie trackera natywnego dla każdego z tych formatów nie było zbyt komfortową sprawą, tym bardziej, że wtedy moją pamięcią masową była jedynie stacja dysków, która osiągała prędkość rzędu 70kbit/s - niby dla programów pisanych pod
Atari 8-bit z pamięcią RAM na poziomie 64kB nie jest to tak mało, jednak człowiek już tak ma, że próbuje sobie w życiu wszystko ułatwiać.
Pierwsza wersja o oznaczeniu 1.0 charakteryzowała się potężną ilością wszelkiego rodzaju analyzerów, equalizerów i innych dziwnych wykresów/oscyloskopów "skaczących" w takt muzyki.
Kolejne wersje Mega Playera o numeracji 1.3 i 1.5 rozwijały koncepcje zapoczątkowane w wersji 1.0 - jako jeden z niewielu programów na
Atari w tamtym czasie Mega Player odgrywał muzykę w STEREO (na komputerach, które to rozszerzenie posiadały), obsługiwał filesystem z podkatalogami, kolejne wersje (szczególnie 1.5) były mocno naszpikowane oscyloskopami/analyzerami, rzekłbym że do przesady... ale wiadomo, że człowiek w tamtych czasach działał impulsywnie i emocjonalnie i takie pomysły wtedy miał.
Ciekawostką była także wersja o oznaczeniu: 1.5.1 charakteryzująca się tym, że posiadała ukrytą muzyczkę (hidden part? :D), a oprócz tego była to wersja 1.5.
Z biegiem czasu zacząłem dostrzegać wyższość treści nad formą i tak powstała wersja 1.6 - z tego co pamiętam były to okolice roku 1997.
W wersji 1.6 oscyloskopy (a raczej ich ilość) zostały bardzo znacząco zredukowane - w zamian za to Mega Player zaczął wspierać kilka nowych formatów muzycznych: Future Composer, Sound Tracker i Theta Music Composer.
Największą rewolucją byłą jednak wersja 2.0 powstała w roku 1999, która została w roku 2000 zastąpiona wersją 2.0B z powodu odkrycia drobnego błędu.
Oprócz odtwarzania wspomnianych już formatów muzycznych: MPT (MD1,MD2), CMC, DMC (odtwarzany "2 razy na ramkę" CMC), FC, TMC umożliwiała ona również przeglądanie plików graficznych, typowych dla
Atari 8-bit, takich jak: PIC, MIC, INT, HIP, GED, GR8, GR9, CIN a także plików graficznych: PI1 i PI3 z
Atari ST oraz przeglądanie np. plików tekstowych (w wielu standardach kodowania) oraz fontów w popularnym na "maluchu" formacie: FNT.
Oprócz tego player umożliwiał także tworzenie playlist/slideshowów.
Jeszcze jedną funkcjonalnością playera w wersji 2.0 i 2.0B była możliwość pracy bez zewnętrznego systemu operacyjnego (DOS-a).
Tak oto wygląda ekran menu Mega Playera 2.0B.
Na dzień dzisiejszy player nie jest rozwijany (a raczej rozwój został zawieszony od 8 lat), ale oczywiście nie można wykluczyć, że w przyszłości pojawi się nowa wersja ;)
Tutaj natomiast znajduje się gotowa do ściągnięcia wersja 2.0B:
Download
Komentarze