« wszystkie artykuły i działy

« dział "Rankingi"

Rankingi » Najlepsze dema na Falcona.

Każdy ma swoje upodobania i gust - oczywiście mam i ja ;)

Oto mój prywatny ranking najlepszych dem na Atari Falcona.





1. Silkcut - The Black Lotus.(2008)

Demo pierwotnie było wydane na Amigę i już wtedy uważałem je za jedno z najlepszych dem na tę platformę. Gdy zobaczyłem je po raz pierwszy pomyślałem, że fajnie gdyby takie demo pojawiło się na Falcona - no i po kilku latach moje marzenie spełniło się, demo zostało przekonwertowane na Falcona.
Demko jest świetne (marka The Black Lotus słynie z wybitnych produkcji na Amigę i PC), szczególnie rzuca na kolana scena z ośnieżonymi górami i oprawa muzyczna, która jej towarzyszy - po prostu majstersztyk!
Ciekawostką może być fakt, że demo po konwersji na Falcona, na podobnej konfiguracji sprzętowej (procesor 68060) przy podobnej liczbie "megahertzów" chodzi płynniej na Falconie niż na Amidze.





2. Sonolumineszenz - Avena.(1997)

Wybitnie kultowe demo - bez wątpienia najlepsze demo, które działa płynnie na "gołym" Falconie - 68030 16MHz 4MB RAM. Część obliczeń w demie wykonuje procesor sygnałowy DSP 56001, który np. operacje mnożenia wykonuje ponad 25 razy szybciej niż główny procesor. Oprócz zaawansowania technicznego dema towarzyszy mu wspaniały klimat. Jedna z tzw. żywych legend - pomimo upływu wielu lat, demo może konkurować z produkcjami tworzonymi z myślą o Falconach z kartami turbo.





3. Don't break the oath - DHS.(2001)

Demo tworzone pod kątem szybszych niż standardowe Falcony (min. 030 50MHz), jednak daje się uruchomić na standardowej konfiguracji. Dość sporo efektów 3D, dopracowane graficznie, klimat i muzyka też trzymają poziom - sympatycznie się ogląda. Jednak ja najbardziej lubię... część z creditsami :). W trakcie "creditsów" w tle widać moim zdaniem najładniejsze obiekty 3D na Falconie w połączeniu z genialną wręcz ścieżką dźwiękową! Demko jest fajne, ale "outro" na pewno bardzo znacząco wpływa na ogólną ocenę dema.





4. Eko System - Eko.(1995)

Kolejne kultowe demo - dużo ładnej grafiki 3D, wprawdzie nie jest ona cieniowana ani teksturowana, to jednak wirtualne światy które się ogląda w tym demie i ich płynność budzi szacunek, a słodka/cukierkowa muzyka towarzyszcząca efektom nie psuje klimatu produkcji, mimo, że sama z siebie raczej jest tandenta.





5. Derealization - DHS.(2006)

Jedno z pierwszych dem dla Falcona stworzonych pod procesor 68060. Świetna grafika 3D, bardzo ładny landscape - szczerze mówiąc ten efekt budził moje skojarzenia właśnie z demem Silkcut, które kojarzyłem wtedy jeszcze tylko z Amigi.





6. Lostblubb - Lazer.(1995)

Klasyka przez bardzo wielkie "K" - wybitnie kultowe demo, w dawnych latach nawet wizytówka Falcona. Demo które nie jest stworzone pod kątem efektów, lecz pod kątem klimatu/designu. Demo zawiera animowane sekwencje tańczącej kobiety, przeplatane w bardzo ciekawy sposób z efektami, wszystko ładne, kolorowe, zgrane ze świetną, bajkową muzyką - przykład na to, że świetne demo nie musi koniecznie stać wysoko pod kątem technicznym.





7. Geranium - Equinoxe.(1995)

Demo które nie posiada rzucającego na kolana designu, emisji towarzyszy spokojny klimat, ale ogląda się je bardzo sympatycznie. Na szczególną uwagę zasługuję ambitne technicznie efekty (sporo 3D), bardzo ładnie i oryginalnie wykonane - generalnie nieco zapomniane, zawsze istniało "gdzieś w cieniu", ale wg. mnie jedno z lepszych dem pisanych dla standardowego Falcona.





8. Terrorise Your Soul 96k - Inter,TSCC.(1995)

Rewelacyjne intro - potężna ilość świetnych efektów "upchnięta" w 96 kilobajtów - podczas oglądania tego intra ma się wrażenie, że się ogląda demo, nie odczuwa się "ograniczeń". W intrze pojawia się m.in. efekt układającej się wektorowej kostki Rubika oraz sporo efektów 2D i 3D, trzeba przyznać, że dość oryginalnych.





9. Obnoxious - Inter.(1995)

Chyba jedno z najdłużej trwających dem na Falcona - emisja trwa ok. 15 minut, demo posiada duże efektów, towarzyszy mu dobra ścieżka dźwiękowa. Same efekty nie zawsze rzucają "na kolana", jednak demo ogląda się z przyjemnością, pomimo czasu jego trwania, nie pojawia się "efekt znudzenia".





10. Enraged (Thing) - Avena, Digital Chaos.(1995)

Poniekąd demo podobnego typu jak Obnoxoius, ale nieco krótsze i prezentujące nieco wyższy poziom efektów. Dobra ścieżka dźwiękowa, jeżeli chodzi o klimat dema, to również ogląda się je bardzo przyjemnie.


Niektóre screeny pochodzą z serwisu: POUET.NET

Komentarze

  • ~zx_9312 2009-01-05 15:49:58
    Sonolumineszenz to kojarzę, świetna produkcja. A Lost Blubb to pierwsze falconowe demo, które widziałem. To był szok :)
  • ~amigowiec 2009-01-03 14:48:38
    A czemu nie ma A.C.Y.L.-a? Świetne demko, fajny klimat, może nie taki jak w produkcjach TBL-u, ale mimo to jest fajne.