Atari 16-32bit »
Polskie grupy i ich dorobek.
Mimo, że jeżeli chodzi o produkcje scenowe na Falcona, to największy wkład mają Szwedzi, Niemcy i Francuzi, to jednak dorobek polskich grup jest zauważalny. W ciągu ponad 12 lat przewinęło się kilka grup, które zapisały się w historii Atari Falcona. Oto krótkie podsumowanie ich dorobku.
* Shadows - lata działalności to 1995-1997. W skład grupy wchodzili: koder: Yonek, grafik: Legwan, muzyk: Cedyn i swapper/organizator: Grey.
Pierwszą znaczącą produkcją grupy było demo: "Firestarter", które zadebiutowało podczas QuaST Party 1996 w Ornecie. Było to pierwsze polskie demo na Falcona.
Demo prezentowało się dość ciekawie, nie ustępowało pod względem technicznym ówczesnym produkcjom zagranicznym. Wśród efektów pojawiły się ówczesne standardy - efekty typu bump mapping, zoom rotator, płonące wektory czy proste obiekty wektorowe, teksturowe bądź też cieniowanie. Był to dość udany debiut.
Drugą znaczącą produkcją było demo "IT". Jego prezentacja odbyła się na Siliconvention 1997 i na 5 startujących produkcji zajęło drugie miejsce. Owe drugie miejsce można uznać za duży sukces, bowiem demo przegrało jedynie z kultową produkcją Sonolumineszenz grupy Avena, która do dzisiaj jest uważana za najlepsze demo w historii Falcona. Trzeba przyznać, że demko "IT" prezentowało na prawdę niezły poziom - o wiele wyższy niż miało to miejsce w Firestarterze. Dość rozbudowane obiekty 3D w połączeniu z environment mappingiem/teksturowaniem, efekt 3d bumpmappingu czy też bumpowane zoomrotatory, oraz inne efekty 2d, np. tunele.
Kolejną produkcją Shadowsów było demo "ACYL" (Any Color You Like), zaprezentowane podczas QuaST Party 1997 w Ornecie. Prezentowało ono nieco inny klimat niż, opierało się głównie na efektach 2d, tworzących specyficzny klimat. W przeciwieństwie do poprzednich produkcji klimat (muzyka) w demie była dość spokojna. Produkcja jednak jest godna uwagi.
Niestety, na tym kończy się dorobek tej grupy. Yonek zaniechał swojej dalszej twórczości na "dużym Atari", co przyczyniło się do upadku grupy.
* Pandemonium - liderem grupy był koder Darth, wspierany przez muzyka VLX-a. Ich pierwszą, dużą produkcją było demo "Ignis" zaprezentowane na Siliconvention 1997. Demo zajęło niestety ostatnie miejsce podczas tego party, jednak przyczyną takiego stanu rzeczy był fakt, że demo utrzymywało klimat "satanistyczny". Jednak poziom techniczny dema nie ustępował innym produkcjom na tym party, dlatego demko jest godne uwagi, także ze względu na estetyczne wykonanie i ciekawą muzykę. Jeżeli komuś nie przeszkadzają pentagramy czy odwrócone krzyże, to demo jest warto obejrzeć.
Drugą produkcją grupy było intro 128k o nazwie ITP zaprezentowane na Quast Party 1997 w Orencie. Intro uczestniczyło w pierwszym w historii Polski intro compo na Atari Falcona. Intro, pomimo że krótkie prezentowało duży obiekt 3d cieniowany algorytmem Gourauda.
Ostatnią (do tej pory) produkcją grupy było intro zaprezentowane na party Sili Venture 2000 w Gdańsku. Była to ciekawa produkcja, utrzymująca nieco styl intra ITP.
* Cobra - grupa działała wcześniej na scenie Atari 8bit. W skład grupy wchodzili koderzy, Winio, Mayonez początkowo także MacGyver, swapper Eros oraz grafik Legwan. Debiut grupy rozpoczął się w roku 1997, kiedy to wydała intro 96k podczas QuaST Party 1997 w Ornecie. Była to produkcja zawierająca tylko efekty 2d (tunele, zoomrotatory czy bump-mappingi), jednak fakt pojawienia się intra był dużym plusem.
Kolejną produkcją grupy było demo "Generation Gap", zaprezentowane na Last Party 1998 w Opalenicy. Było to dość ciekawe demko, opierające się dość dużych teksturowanych obiektach 3d, oraz kilku efektach 2d typu tunel - demko sympatycznie się ogląda.
Ostatnią jak do tej pory produkcją Cobry na Atari Falcona było demo "Revertant", które zostało zaprezentowane na zlocie Error In Line 1999 w Dreźnie. Demo prezentowało jak na owe czasy dość wysoki poziom techniczny - przeważały dość skomplikowane tzw. sceny 3d (wirtualne światy). Demo warto obejrzeć, jednak przydaje się do tego Atari Falcon z kartą turbo. Demo wprawdzie było pisane i testowane na "gołym Atari Falconie", jednak docelowo miało być odpalane na "dopalonym" Falconie.
* Mystic Bytes - grupę założył Grey po rozpadzie Shadowsów. W skład grupy wchodzili koder Sqward, grafik Moonie i muzyk XTD (legendarny amigowski muzyk). Debiut grupy rozpoczął się w roku 1998, kiedy to grupa wypuściła podczas party InterJam w roku 1998 demo "Time Out". Demko dość przyjemnie się oglądało - prezentowało głównie obiekty 2d, oraz pojedyńczy efekt 3d.
Drugą produkcją grupy było demo "Tear Drop", wydane podczas QuaST Party 1998 w Elblągu. Technicznie demo oferowało praktycznie to samo, co wcześniejsze demo grupy w nieco innej oprawie graficznej.
Kolejną produkcją grupy było demo "Upside Down", zaprezentowane podczas Sili Venture 2000 w Gdańsku. Jest to demo godne uwagi, posiada sporo efektów 3D dość ładnie wykonanych, pozostaje niedosyt, że trwa dość krótko. Demko jest godne polecenia.
Komentarze