« strona główna bloga

Tagi

2020-09-23

Wracamy do rozszerzania Atari

Od ostatniego wpisu trochę minęło.

Prawie 2 lata przerwy (!!!) - Atari w międzyczasie było składane i rozkładane, a to dlatego, że czasem moim pociechom odpalałem je, żeby mogły sobie pograć.

W międzyczasie zawitały paczki z Rapidusem i PokeyMaxem (wersja 4xPokey + 4xCovox + 2xAY) i zaczęły się kurzyć, dlatego nastąpiła zwiększona mobilizacja do montowania rozszerzeń.

Pojawienie się PokeyMaxa zmieniło nieco koncepcję rozszerzania, BYPASS będzie obsługiwał tylko zarządzanie dodatkową pamięcią i będzie posiadać tylko jedną zworkę. Zwarta będzie oznaczać 512KB dodatkowego RAM-u z wykorzystaniem bitów 1 i 7, wyjęta 128KB. Oczywiście w obydwu wypadkach pamięć w standardzie Compy Shop, a opcja 128KB jako "większa zgodność" z czymś, co może mieć problemy z rozszerzeniami. Sterownik BYPASS jest oparty na 74157 i 7408.

Stwierdziłem, że 1MB XE RAM-u nie będę potrzebował - w dobie TOMS-a 720 1MB miał sens, gdyż do RAM-u można był zgrać całą dyskietkę, teraz w dobie szybkiego HDD dodatkowy RAM ma służyć tylko programom, które tego wymagają i ew. RAMdyskowi.