« wszystkie artykuły i działy

« dział "Moje projekty"

Moje projekty » Atari i VGA

Pewnego, pięknego dnia zapragnąłem na przestrzeni jednego biurka umieścić razem Atari 8-bit i Falcona. Oba komputerki znajdują się obudowach typu tower, celem zaoszczędzenia wolnego miejsca.
Największym problemem był monitor - Atari 8-bit wymaga monitora w systemie PAL, natomiast Falcon, posiada część oprogramowania wymagającego monitora w systemie PAL jak i część wymagającego monitora VGA.
Wydawać by się mogło, że to sytuacja beznadziejna... ale na szczęście w dobie googli i internetu wystarczy kilka chwil aby znaleźć rozwiązanie.

Znalazłem takie oto urządzenie: konwerter VGA. Postanowiłem zaryzykować i dokonałem zakupu (trochę w ciemno i mając obawy, czy rozwiązanie się sprawdzi). Jak się okazało wybór był trafny, oba komputerki można było podłączyć na raz do urządzonka oraz tylko JEDEN monitor VGA!

Urządzenie można rzecz było niemalże idealne do moich potrzeb, ze względu na oferowane złącza i wejścia:

* wejście S-VHS (PAL lub NTSC) (idealne dla Atari 8-bit)
* wejście Compositive (w sam raz dla trybów PAL/NTSC Atari Falcona)
* wejście (S)VGA (dla trybów (S)VGA Falcona)

dodatkowym atutem jest tutaj fakt, że każdemu z tych trzech wejść VIDEO jest pr zyporządkowane dwukanałowe wejście AUDIO! Czyli mamy Oto schemat obrazujący podłączenie konwertera do komputerów:Jakość uzyskanego obrazu jest bardzo dobra - szczególnie widać to w wypadku Atari 8-bit, gdzie zastosowanie podłączenia za pośrednictwem wejścia S-VHS.