« wszystkie artykuły i działy

« dział "Atari 16-32bit"

Atari 16-32bit » Francuskie produkcje.

W pewnym okresie produkcji scenowych na Atari Falcona pojawiła się tendencja tzw. "słodkiego klimatu". Dominował on przede wszystkim w produkcjach posądzących z Francji. Niektórzy określali ten styl mianem "cukierkowego stylu". Charakteryzował się on tym, że w produkcjach pojawiały się grafiki z pluszowymi misiami/zajączkami, oprawa graficzna produkcji była dość barwna, a jako oprawa muzyczna towarzyszyły utwory w stylu funky/ragee.
Oczywiście poziom techniczny tych produkcji nie budził zastrzeżeń, jednak specyfika atmosfery tych produkcji przyczyniała się do powstawania żartów na temat francuskich produkcji.
Oto kilka najciekawszych produkcji "cukierowego stylu":1. Yepyha by TOONS. Jest to niezbyt duża produkcja przy okazji nie reprezentująca zbyt wysokiego poziomu technicznego, jednak ze względu na estetykę oprawy graficznej i ciekawą grafikę warto ją obejrzeć. Motywy zajączków, piesków, oraz grafika z mrówką i ślimakiem wspaniale komponują się w "cukierkowy klimat", wraz ze "słodką muzyczką".2. Gloop by Misfits. Demko, które muzycznie brzmi podobnie do Yepyha, jednak jest nieco dłuższe i bogatsze technicznie. Ze "słodkich grafik" mamy do czynienia jedynie z pluszowym misiem. Demko posiada dość sporą liczbę efektów, od tunelu na dots-ach, po cieniowane/teksturowane torusy z kilkoma źródłami światła, jednak tutaj efekty wydają się być dodatkiem/uzupełnienem klimatu, a nie celem samym z siebie. Tak czy siak warto obejrzeć to demko.3. Entracte by Exa. Intro 96k - jedna lepszych tego typu produkcji na Atari Falcona. W intrze pojawia się dość ciekawy klimacik oraz dość sympatyczna oprawa graficzna, jedynie ścieżka dźwiękowa nawiązuje do "słodkiego klimatu".
Intro w momencie pojawienia się było hitem, a to ze względu na duże i płynne obiekty 3D, cieniowane algorytmem Phonga z obliczeniami wspomaganymi procesorem DSP. Posiadacze Falconów z dumą prezentowali ową produkcję jako niemalże sztandarową.
Oprócz wspomnianych już obiektów cieniowanych algorytmem Phonga w intrze pojawiają się efekty typu: "rotowana podłoga", czy też przenikające się kolorowe obiekty 3D cieniowane algorytmem Gourauda. Dodatkowym atutem jest świetna grafika jednego z kultowych grafików na Falcona - Flana. Pomimo kilkunastu lat intro wciąż sympatycznie się ogląda.4. Evolution by Exa. Demo posiadające dość bogatą oprawę graficzną, efekty są przeplatane dość dużą ilością grafik. Oczywiście pojawia się także pluszowy miś, a ścieżka dźwiękowa pierwszej części dema utrzymuje klimat "cukierkowy". Również efekty są dość ciekawe i estetycznie wykonane. Mamy tutaj do czynienia z morfującym zoom-rotatorem, dość ciekawym tunelem oraz z ciekawymi obiektami 3D, cieniowanymi algorytmem gourauda, przenikającymi się. Na największą uwagę zasługuje jednak scena 3d, przedstawiająca "podróż po zamku". Wprawdzie obiekty sceny opierają się jedynie na obiektach typu flat, to jednak całość ogląda się dość sympatycznie. Wielkim atutem dema jest płynność przejść między efektami - oglądanie demo to miło spędzony czas.5. Eko System by EKO. Jedno z kultowych dem na Atari Falcona. Charakteryzuje się dość długim czasem trwania, oraz mniej cukierkową niż wypadku poprzednich produkcji muzyką funky.
Oprawa graficzna dema jest bardzo estetyczna, oczywiście są "słodkie wstawki", typu "grzybki:, "misie" i "zajączki", ale na szczęście pojawiają się epizodycznie.
Efekty pojawiające się w demie są bardzo ciekawe. Spotykamy tutaj efekty typu motion blur, zoom rotator czy efekt fali. Oprócz tego znaczący wpływ mają także przenikające się i cieniowane algorytmem Gourada obiekty 3d. Jednak na szczególną uwagę zasługują wirtualne światy/scenki 3D. Na szczególną uwagę zasługują 2 z nich. Pierwsza przedstawia "lot" w tunelach łączących duże pomieszczenia, w który znajdują się statki rodem z gwiezdnych wojen. Natomiast druga scena przedstawia "podróż" drogą, biegnącą pomiędzy drzewami, tunelami oraz wielkimi znaczkami Atari, po drodze mijamy mosty nad rzekami, aby w końcu przy jednym z nich z drogi przenieść się nad rzekę i przelatywać nad jej powierzchnią, mijając po drodze żaglówki. Na prawdę świetne demo, gorąco polecam obejrzenie.6. Are You Experienced by EKO. Ciekawa produkcja z początków działalności grupy EKO. Cechuje ją brak zajączków i misiów, muzyka też nie jest przesadnie słodka.
Główne atuty dema to dość ciekawa scena 3D, prezentująca bitwę kosmiczną w oparciu o rakiety, czy statki rodem z gwiezdnych wojen. Oprócz tego mamy również do czynienia z efektami w oparciu o obiekty 3D, głównie typu flat, ale również pojawia się obiket cieniowany i teksturowany, także efekty ognia i "baniek mydlanych". Jednak najciekawszym efektem w tym demie jest efekt 3d landscapea pojawiającego się w pod koniec dema - istny majstersztyk! Efekt jest bardzo płynny, opiera się na wykorzystaniu procesora DSP - dla tego efektu warto obejrzeć to demo. Ciekawostką jest fakt, że grupa EKO wypuściła ten efekt jako osobne intro o wielkości 5kB, w którym za pomocą klawiaszy kursora można samodzielnie "podróżować" w obrębie tego landscape-a.


Niektóre screeny pochodzą z serwisu: POUET.NET

Komentarze

 • ~djam 2009-02-13 19:35:21
  Thanks for the ad ;)
 • macgyver 2009-01-21 16:32:51
  Mimo "słodkiego klimatu", kilka z tych produkcji to na prawdę majstersztyk.
 • ~amigowiec 2009-01-13 22:19:17
  ale jakieś takie lekko gejowskie klimaty ;)
 • ~madey 2009-01-07 21:11:14
  ladnie to wyglada nawet, jezeli chodzi o wyglad