« wszystkie artykuły i działy

« dział "Rankingi"

Rankingi » Najlepsze dema wszechczasów.

Moje związki z demosceną sięgają pierwszej połowy lat 90-tych. Od tamtego momentu widziałem wiele produkcji na wielu platformach - postanowiłem to wszystko podsumować i stworzyć własny ranking. Oto on:



1. Starstruck by TBL (Amiga). Zdecydowanie klasa sama dla siebie - świetna ścieżka dźwiękowa, ładnie dopracowane efekty i design, fantastyczne sceny 3D. Ponieważ grupa The Black Lotus jest grupą multiplatformową z niecierpliwością czekam, aż powstanie wersja tego dema na Atari Falcona.
Specyficzny klimat dem grupy The Black Lotus to jest sztuka przez duże "S".



2. Machines of Madness by Dubius (PC). Stare demo z roku 1996 - byłem pod wielkim wrażeniem gdy po raz pierwszy miałem okazję obejrzeć to demo - rewelacyjne sceny 3D, bardzo klimatyczna muzyka, jednym słowem - rewelacja.



3. Braind Damage by Aggresion (Atari ST). Było jednym z pierwszych dem na Atari STE, które widziałem i do tej pory uważam, że nie powstało lepsze demo na tę platformę. Mimo, że pojawiły się produkcje, które technicznie biją na głowę to demo, to jednak fantastyczny klimat, i genialny motyw dźwiękowy powodują, że jest to jedno z najlepszych dem na mojej liście i zdecydowanie najlepsze demo na Atari STE. Rewelacja.



4. Silkcut by TBL (Amiga, Atari Falcon). Kolejne demo grupy The Black Lotus i także rewelacja, szczególnie jeżeli chodzi o scenę z ośnieżonymi górami i podkład muzyczny. Rewelacja, to trzeba obejrzeć, to klimat jest przewspaniały.
Dodatkowym bonusem jest fakt, iż po kilku latach dokonano konwersji tego dema (powstałego pierwotnie na Amigę) na Atari Falcona.



5. Numen by Taquart (Atari 8-bit). Zdecydowanie najlepsze demo na Atari 8-bit. Dopracowanie szczegółów, dobra ścieżka dźwiękowa, dobra oprawa graficzna, oryginalne opracowanie dobrych efektów, całość świetnie zgrana zasługuje na wielki szacunek.



6. Jizz by TBL (PC). Rewelacyjne intro 64k. Wprawdzie pojawiła się masa lepszych technicznie intr, zawierających więcej efektów itp, jednak klimat Jizza jest porywający. Gdy po raz pierwszy zobaczyłem to intro (wersja MS-DOS), specjalnie dokonałem zakupu karty muzycznej Gravis Ultrasound, aby móc delektować się tym intrem.



7. Sonolumieszenz by Avena (Atari Falcon). Świetne demo na Falcona, specyficzny klimat, ciekawe efekty, pomysłowy efekt pękającego ekranu po uderzeniu pszczoły. Ścieżka dźwiękowa można by rzec, że jest "dziwna", jednak wspaniale podkreśla klimat dema. Efektem zobaczenia tego dema był zakup przeze mnie Atari Falcona.



8. Magia by TBL (Amiga). Kolejna produkcja grupy The Black Lotus. W tym demie urzekł mnie rewelacyjny zoomer - efekt, który pojawiał się tylko w produkcjach TBL-u, efekt zoomu połączonego z morfingiem, fachowcy twierdzą, że efekt opiera się o fraktale. Generalnie świetny efekt 2D sprawiający pozory 3D. Super!



9. Tribes by Pulse (PC). Świetne demko grupy Pulse. Rewelacyjna ścieżka dźwiękowa połączona ze świetnymi scenami 3D, tworzącymi spójną fabułę opowieści rodem z surrealistyczno-bajkowego świata. Rewelacyjna produkcja.



10. Toasted by Cubic Team (PC). Świetne demko, rewelacyjne landscape-y z refleksami na wodzie oraz wyśmienite sceny oparte na torze kolejki Roller-Coasterowej. Mimo, że to dość stara produkcja, pracująca w rozdzielczościach rzędu 320*240, to jednak tworzy klimat, którego nie potrafi powtórzyć żadna współczesna produkcja.


Niektóre screeny pochodzą z serwisu: POUET.NET

Komentarze

  • ~jacko 2010-06-09 17:01:28
    a ja uwielbiam demko z 3d Mark 2000, ma fajny klimat, świetną muzykę - nowsze marki może mają więcej technologi, ale z klimatem zdecydowanie klękają :P
  • ~święty 2010-01-20 23:44:05
    A gdzie demo Desert Dream z Amigi ?? :P
  • ~pitek 2009-01-06 19:25:46
    Zdecydowanie za dużo grzybowych produkcji, jak na stronę poświęconą komputerom Atari :P