« wszystkie artykuły i działy

« dział "Rankingi"

Rankingi » Najlepsze gry - nie tylko na Atari.

Wprawdzie gry nigdy nie były zbyt znaczącym elementem mojej działalności związanej z komputerami, to jednak było/jest kilka tytułów, które szczególnie sobie upodobałem. Wprawdzie ta strona poświęcona jest w głównej mierze tematyce komputerów Atari, to jednak jest kilka pozycji, w które grałem/gram np. na PC, aczkolwiek na chwilę obecną tylko jedna z tych pozycji do tej pory jest dostępna tylko na PC.
Zatem lecimy z tym koksem:
1. PINBALL OBSESSIONS - platforma: Atari ST/Falcon, Amiga

Tytuł zdaje się rzeczywiście mówić za siebie - człowiek wpada w obsesję spędzając długie godziny na grze. Ja upodobałem sobie czwarty stół. Mój dotychczasowy rekord z roku 1998 wynosi ponad 686 milionów punktów.
Do tej pory spotkałem się z tylko jedną osobą, która miałaby większy rekord (cześć, jury), który został zapisany na liście najlepszych wyników, jednak gdy rywalizowaliśmy ze sobą "na żywo" (grając wspólnie na zlocie) mi udawało się osiągnąć wyższe wyniki ;)
2. NEED FOR SPEED: CARBON - platforma: PC

Owoc mojego zamiłowania do motoryzacji. Szczególnie upodobałem sobie Challange Series, a najbardziej lubię bić mój własny rekord w przejeździe Renault Clio V6 na odcinku 9km.
Wprawdzie gra nie jest symulatorem i jest dość odrealniona, o czym świadczy fakt, że jadąc rozpędzonym do prędkości np. 250km/h autem i uderzając czołowo w dużą ciężarówkę jedyną konsekwencją jest spadek prędkości np. do 80km/h ;) Jednak pewne specyficzne cechy aut zostały tutaj uwzględnione: wielkie amerykańskie auta kiepsko skręcają, auta marki Porsche pozwalają z dużą prędkością pokonać zakręty itp. Tak czy siak grę traktuję jako element fikcji, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.
3. TRIX - platforma: Atari 8-bit

Prosty klon tetrisa, a wciąga jak chodzenie po bagnach. Prosta ścieżka dźwiękowa i niezbyt wyszukana grafika, a można w to grać godzinami. Gra wybitnie wspomaga spostrzegawczość i logiczne myślenie - analiza spadających "klocków" i szybkie przerzucanie klocków potrafi być na prawdę emocjonujące.
4. RIVER RAID - platforma: Atari 8-bit

Była to pierwsza gra w którą grałem na moim pierwszym komputerze, który był moją własnością, mianowicie na Atari 8-bit. Gra jest prawdziwą klasyką - obsesja pokonywania kolejnych plansz, niby gra prosta w formie, ale jakże wciągająca. Niejeden joystick nie wytrzymał emocjonujących szarży białym samolocikiem ;)
5. PINBALL FANTASIES - platforma: PC, Amiga, Atari Jaguar

Wprawdzie to nie Obsessions, ale był całkiem niezłym substytutem. W czasach, gdy nie mogłem grać w Obssesionsa (pomiędzy awarią jednego Atari Falcona a zakupem drugiego) właśnie za pomocą tej gry nadrabiałem "niedobory". Szczególnie upodobałem sobie stoły nr. 1 i nr. 4 - oczywiście było także bicie jakiśtam lokalnych rekordów, ale na pewno nie było tak spektakularne jak miało to miejsce w Obsessions. Pomimo, że jest to gra, która działała pod MS-DOS-em i działała nawet na komputerach klasy 386, to jednak uważam ją za najlepszego Pinballa napisanego na komputery klasy PC.
Gry flash online - najlepsze w sieci
6. TAUTOLOGY 2 - plaforma: Atari Falcon

Jedna z tych gier, która pomimo, że pod względem graficznym nie szokuje, to jest jednak bardzo, ale to bardzo wciągająca. Pomysł jest dość oryginalny, ot, kolejna typowa gra logiczna, ale ta gra jeżeli chodzi o Atari Falcona to mogła rywalizować pod względem spędzanego czasu ze znajdującym się na tej liście na pierwszym miejscu Obssesionem.

7. LASERMANIA - platforma: Atari 8-bit

Kolejna kultowa gra. Układanie elementów tak, aby odbijające się od nich światło lasera trafiało do określonych elementów, inne niszczyło, a jeszcze innych unikało, aby samemu nie ulec zniszczeniu. Kolejna gra logiczna, ale jeżeli chodzi o oryginalność pomysłu, to jest rewelacyjna, dodatkowo świetna ścieżka dźwiękowa dodaje wspaniałego klimatu. Ktoś kiedyś wygłosił kultowe stwierdzenie: "lasermania z rana lepsza niż śmietana", które jest cytowane przez fanów gry.
8. SPY HUNTER - platforma: Atari 8-bit

Świetna gra polegająca na jeździe samochodem i walce z innymi uczestnikami ruchu drogowego (rowery, inne samochody), także helikopterami. Dodatkowo w pewnych okolicznościach okazuje się, że nasz samochód potrafi przepływać rzeki, zostawiać za sobą pułapki dla innych aut, czy wystrzeliwać pociski niszczące helikoptery. Bardzo wciągająca gra, której towarzyszy motyw przewodni, pochodzący z filmu "Blues Brothers".9. EXTIRPATOR - platforma: Atari 8-bit

Gra, którą poznałem mniej-więcej w tym samym okresie, co River Raid. Co zwraca uwagę, to fakt, że obok świetnej i urozmaiconej grafiki, dobrej grywalności mamy do czynienia z jedną z najlepszych ścieżek dźwiękowych, jeżeli chodzi o gry na Atari 8-bit.
10. DUKE NUKEM 3D - platforma: PC, Atari Falcon

W tą grę "zagrywałem się" na swoim pierwszym PC (486), podłączonym do monitora MONO i namiastce karty dźwiękowej, jaką był Covox. Od tamtego czasu minęło dużo lat, a mimo to od czasu do czasu lubię trochę postrzelać do potworów. Szczególnie sobie cenię wersję Atomic, zawierającą kilka nowych poziomów czy też ciekawe scenerie, np. zimowo-świąteczną, kiedy to zamiast potworów na poduszkowcach mamy do czynienia z bałwanami rzucającymi kulami śnieżnymi. W zasadzie gra nigy nie pociągała mnie dla samego strzelania do potworów, dość często uruchamiałem ją tylko po to, żeby uruchomić kody nieśmiertelności i podziwiać scenerie gry, które zawsze mi się bardzo podobały - ot, taka wędrówka po wirtualnym świecie i podziwianie widoków.

Komentarze

 • ~jury 2010-12-26 15:12:22
  Port Duke Nukem 3D jest na Falcon"a, ale nie standardowego, trzeba miec dodatkowo CT60 lub CT63. A co do samego Duke"a to tez tak mialem ( a czasem nawet i dzisiaj mam ( na Falconie oczywiscie :D ) ) ze uwielbiam podziwiac te scenerie, szczegolnie ta w kosmosie. Moge tak chodzic i chodzic w kolko, tylko dla samych scenerii :)
 • ~damo 2010-05-11 16:43:46
  Duke to gierka z fajnym klimatem, zupełnie nowa jakość po powstaniu Dooma
 • ~Babka z Marsa 2010-01-09 18:33:34
  Duke Nukem Atomic nie zawiera tych śnieżnych poziomów - to specjalność innego dodatku do tej gry, konkretnie Nuclear Winter.
 • ~michał 2009-10-18 09:46:17
  mam nfs carbon gram 3lata ten na obrazku to porszhe carera gt
 • ~pitek 2009-01-06 19:27:32
  Duke Nukem na Falona O_o ??? Teraz to jestem w szoku, że powstała wersja tej gry na taki komputer jak Atari Falcon.