« wszystkie artykuły i działy

« dział "Atari 16-32bit"

Atari 16-32bit » Produkcje grupy The Black Lotus.

Grupa The Black Lotus znana jest przede wszystkim z dem na Amigę, także na PC. Wprawdzie jeżeli chodzi o PeCety, to dema grupy TBL nie są koniecznie uważane za najlepsze dema, to jednak na Amidze dema grupy TBL są uważane za najlepsze z najlepszych.

Oprócz swoich produkcji na Amigę i PC produkcję The Black Lotus pojawiły się również na duże Atari, w tym głównie na Atari Falcona. Postaram się poniżej przybliżyć nieco dorobek tej grupy na platformę Atari Falcon.

Pierwszym wkładem grupy TBL z komputery Atari ST/TT/Falcon, jest wkład w trackera Octalyser. Był to tracker pisany pod Atari STE, który umożliwiał tworzenie "mod-ów" do 8 kanałów. Jednak, mimo, że program był w swoim czasie hitem, to jednak wkład grupy TBL był symboliczny. O wiele bardziej interesująco wyglądają produkcje typu demo na Atari Falcona.

* Relics (1996) - pierwsze demo sygnowane logiem grupy. Niestety, obejrzenie przynosi rozczarowanie, szczególnie, gdy widzi się produkcje grupy TBL na Amigę z tego okresu - po prostu niebo i ziemia. Aż trudno pomyśleć, że przy produkcji tego typu widnieje logo grupy. Demo generalnie w stosunku do innych produkcji tego z tego okresu na Falcona można uznać za "takie sobie", jeżeli nie kiepskie. Niektórzy wręcz uważają, że to po prostu ktoś "dla kawału" podpisał tę produkcję jako dzieło The Black Lotus.

Pomimo to, wśród Falconiarzy krążył mit o super demie TBL-u na Falcona, które miało być przygotowywane, plotki głosiły, że "wkrótce" ujrzy ono światło dzienne, jednak na plotkach się kończyło.

* Outfast (1997-2000) - szlaki zostały przetarte w roku 2000, kiedy to zostałe wypuszczone preview dema, które miało być wypuszczone na QuaST Party 1997 w Ornecie, nawet można zaobserwować logo "Orneta 97". Mimo to intro nie powala na kolana - posiada jedynie kilka nienajgorszych efektów 2D z ładnymi teksturami, oraz grafiką słynnego grafika TBL-u - Danny-ego. Jak na demo składane przez 3 lata człowiek by oczekiwał czegoś więcej. Ale lepszy rydz, niż nic ;)

* Artari (200?) - kolejna produkcja sygnowana logiem team-u TBL - tym razem mamy nareszcie trochę sensownej grafiki 3D z ładną, pstrokatą grafiką, jednak znowu posiadamy niedosyt, że to tylko intro, znowu można oczekiwać czegoś więcej.

* Silkcut (2008) - to był hit. Demo wydane przez TBL na Amigę zostało skonwertowane na Atari Falcona !!! Jednak operacji tej nie dokonał nikt z grupy TBL, lecz Mikro/Satantronic, jednak za przyzwoleniem ludzi z grupy The Black Lotus. To był naprawdę hit! Demo jest rewelacyjną produkcją - wspaniała scenka z landscape-em jest szokująca, do tego świetna oprawa muzyczna, dopracowane szczegóły itp - to rzuca na kolana. I ciekawostka - demo po konwersji na Falconie z tym samym procesorem i zegarem (Motorola 68060) działa szybciej i płynniej niż na oryginale :)

* Ocean Machine (2008) - nie zdążyły ustać emocje po konwersji Silkcuta, a Mikro dokonał kolejnej konwersji dema z Amigi i tym razem było to inne demo grupy TBL, chociaż według mnie nie tak dobre jak Silkcut, ale i tak niezłe.

Z jednej strony obecność nowych dem, a nie konwersji byłaby bardziej ekscytująca, z drugiej strony cieszy fakt, że takiej klasy produkcje pojawiają się na Falconie.
Teraz mam cichą nadzieję, że na Falconie zobaczymy jeszcze takie produkcje jak "Magia", "Perfect Circle", czy mega-wspaniałe demo "Starstruck" ;)

Komentarze

  • ~Mieszko Kaczmarczyk 2010-04-17 23:50:15
    ""* Relics (1996) - pierwsze demo sygnowane logiem grupy. Niestety, obejrzenie przynosi rozczarowanie,"" - ale mnie się moduł podoba. Lubię go słuchać. ""I ciekawostka - demo po konwersji na Falconie z tym samym procesorem i zegarem (Motorola 68060) działa szybciej i płynniej niż na oryginale :)"" - mozna znaleść na necie kila porównań F030@16MHz i A1200@14MHz - i tu F030 jest szybsze nie tylko o te 2MHz ale o więcej - podobno dlatego, ze miał gorszy chipset oraz ze względu, ze więcej układów miało dostęp do pamięci.
  • macgyver 2009-01-21 16:31:41
    W tym wypadku wolę dobrą konwersję (z aprobatą autorów), niż produkcje, które szpecą wizerunek teamu :P
  • ~amigowiec 2009-01-06 19:19:11
    Ten Relics to faktycznie padaka. Szkoda, że te dobre produkcje to jedynie konwersje.