« strona główna bloga

Tagi

2018-02-15

A dość tych podziemnych ciuciubabek!

Po konsultacjach z Draco i Simiusem okazało się, że FDISK2 nie jest wspierany i zalecają użycie APT TOOLS. Samo APT TOOLS (a konkretnie FDISK) jest o tyle pozytywnym narzędziem, że wspiera różne standardy kontrolerów IDE do Atari 8-bit: oprócz KMK IDE (IDE Plus), także SIDE, MyIDE itp. Niestety, o ile poradził sobie bez problemu z kartami CF, to tyle nie zobaczył przelotki CF/SD z kartą. Trochę szkoda, bo jakby nie patrzeć SD to popularny i rozwijany standard kart, natomiast CF staje się standardem wygasającym. Tymbardziej, że skoro KMKDIAG potrafił zobaczyć karty w przelotce, to raczej mogłyby one pracować poprawnie. 

Oczywiście, mógłbym próbować "męczyć" autora APT TOOLS czy Draco w temacie ichnych FDISKów, ale stwierdziłem, że nie chce mi się w to bawić, bo pociąga za sobą dużo czasu, pisania, testów, być może przesyłania przelotek do autorów, więc prościej i szybciej będzie zaopatrzyć się po prostu w świeżą kartę CF. Pojawiła się zatem świeżutka karta o pojemności 16GB. 

Na potrzeby "małoatarowskie" wystarczająca byłaby nawet karta o rozmiarze 1GB, ale wśród nowych kart dostępnych w handlu 16GB to minimum ;) Pozostał trochę niedosyt, że w cenie karty CF 16GB można kupić 3 karty SD 16GB, albo 2 takie karty i przelotkę CF/SD, ale z drugiej strony, gdyby kierować się tylko ekonomią, to pewnie doszło by się do konkluzji, że ładowanie pieniędzy w rozszerzenia do Atari jest w ogóle nieopłacalne ekonomicznie. Ale to przecież pasja, a nie bilans ekonomiczny przedsiębiorstwa ;)