« strona główna bloga

Tagi

2018-02-12

Karty pamięci a oprogramowanie

Ponieważ mam w swoich zasobach kilka kart SD o pojemności od 256MB po 4GB, to stwierdziłem, że wykorzystam ten typ kart do IDE Plus. Nabyłem w tym celu przelotkę CF2SD, która miała emulować standard IDE, przez co zapewnić transparentność. Jednak rzeczywistość okazała się "niezbyt różowa".

Na początku poszła przelotka z kartą 256MB (brandowaną jako Nokia), ale FDISK2 po prostu nie wykrył kontrolera (KMK/JZ not found). Dopiero próby z toolsem KMKDIAG po wymuszeniu ustawienia "BIOS ID bytes" ignored spowodowały, że kontroler "zobaczył dysk". Co ciekawe gdy do przelotki podłączona była karta 256MB to nie była w ogóle widoczna, natomiast po wrzuceniu karty 4GB oprogramowanie wykryło dysk (poprawna pojemność itp) i identyfikator dysku jako mniej/więcej "Konwerter CF SD". Sęk w tym, że dyski i sam kontroler widział tylko KMKDIAG, natomiast FDISK2 twierdził, że "nie widzi" kontrolera. Postanowiłem zatem dokonać próby na pożyczonych kartach CF i efekt był identyczny. 

Zerkając na stronę drac030.krap.pl w sekcji dotyczącej IDE Plus i KMK IDE natknąłem się na link do APT TOOLS, więc podjąłem próbę z tymże oprogramowaniem. Pobrałem najnowszą wersję i rozpocząłem testy z programem FDISK z tego pakietu. Ten bez problemu poradził sobie z CF-kami (poprawnie je wykrył i partycjonował), jednak w wypadku jakiejkolwiek karty na pokładzie nie wykrył żadnego dysku w wypadku przelotki.

Postanowiłem zatem skonsultować temat z twórcami interfejsu: Draco i Simiusem, oraz wrzucić temat na forum Atari-Area, bo być może ktoś już spotkał się z podobną sytuacją i istnieje jakieś rozwiązanie na mój przypadek.