« strona główna bloga

Tagi

2018-02-01

Nowy kontroler dyskowy

Dzisiaj doszła przesyłka z kontrolerem. Otrzymałem IDE Plus (oficjalna kontynuacja KMK/JŻ IDE) w wersji 2.0F - jest to wersja, która nie posiada złącza IDE tylko od razu slot na kartę CF. Ponadto kontroler ma zainstalowany zegar czasu rzeczywistego i Sparta DOS-a (którego oczywiście można odłączyć).

Do tej pory nie używałem Sparta DOS-a z racji tego, że wymagałoby to instalacji dodatkowego rozszerzenia w Atari, a traciło to dla mnie sens, gdyż główny jego atut w postaci obsługi partycji do 16MB realizował bez problemu MyDOS, który był w formie 100% softwareowej. Teraz gdy Sparta stanowi "wartość dodaną", a ponadto aktualne jej wersję wspierają partycje do 32MB zatem chyba zacznę bardziej interesować się tym DOS-em.

Bardzo fajnym rozwiązaniem jest Menu startowe, uruchamiane kombinacją klawiszy Start + Option w połączeniu z Reset. Daje możliwość m.in. wyboru dysku/partycji do bootowania, ustawiania trybu Ultra Speed dla stacji na SIO czy ładowania plików z wybranego dysku/partycji. W moim przypadku w zasadzie eliminuje to konieczność posiadania Q-mega.

Jedyną przewagą Q-mega był fakt, że dla stacji na SIO dawał on możliwość ustawienia turbo m.in. w standardzie "Happy", a SIO2SD które posiadam wspiera tylko standard "Happy".