« strona główna bloga

Tagi

2018-02-18

Nie dzielmy włosa na czworo, podzielmy dysk na partycje.

Przestrzeń dyskowa 16GB w wypadku Atari 8-bit to baaardzo duża przestrzeń - nawiązując do złotej myśli z klasyka (Laska z filmu "Chłopaki nie płaczą"): "trzeba określić co się chce robić i zacząć się to robić" postanowiłem dokonać podziału tej przestrzeni.

Na pewno pojawi się partycja systemowa zgodna z MyDOS-em - 16MB to wystarczająca przestrzeń na podstawowe narzędzia/programy, pliki systemowe i inne toolsy. Czyli partycja z sektorami 256 bajów. Zatem partycję D1 już mamy.

Urządzenia/dyski D2 i D3 pozostawiam wolne - od czasu do czasu jest potrzeba podłączenia SIO2SD, bym może jakiejś stacji - wprawdzie nie posiadam na chwilę obecną i nie planuję posiadać, ale to nie znaczy, że np. na jakimś party nie zajdzie taka potrzeba.

Kolejna partycje D4 i D5 to będzie partycja na dane typu: muzyczki, obrazki, teksty, fonty itp. Dlatego tutaj też wiążący będzie filesystem MyDOS-a (czyli sektory 256b). 

Teraz powinien pojawić się Leonidas i zakrzyknąć: "This is Sparta!". Tak. Kolejne dyski będą w filesystemie Sparta DOS-a, z sektorami 512b. Będą to dyski od D6 do D12 z wyłączeniem D8. 

Dlaczego z wyłączeniem D8? Moje prywatne przyzwyczajenie, to ramdysk oznaczony jako D8. Owszem, w MyDOSie jest to dysk logiczny, który nie pokrywa się z urządzeniami SIO. Ponadto można ten numer zmieniać. Jednak w tym wypadku chodzi o przyzwyczajenia porządkowe.

Zastosowaniem dysku D6 będzie partycja systemowa Sparty i wszelkie narzędzia/programy w tym środowisku. Pozostałe (od D7) posłużą jako storage dla samodzielnych plików wykonywalnych (dema, intra, gry) oraz atr-ów (loader z menu kontrolera ma możliwość uruchamiania atrów na dyskach w organizacji Sparty), więc tutaj jest miejsce dla wszystkiego, co nie wymaga DOS-a. W wypadku zasobów atarowskich daje to ok 150MB przestrzeni.

Pozostałe miejsce to ponad 15GB zasobów i 3 potencjalne partycje - są pewne pomysły na wykorzystanie, ale póki co niech sobie oczekują w spoczynku ;)