« wszystkie artykuły i działy

« dział "Wszystkie modele"

Wszystkie modele » Monitory do Atari.

Na przestrzeni dziejów technologicznych komputery Atari wymagały różnych typów monitorów. Było to oczywiście związane ze wzrostem parametrów wyświetlanego obrazu. Jednak wspólną cechą wszystkich komputerów Atari jest to, że każdy z nich jest w stanie współpracować z odbiornikiem TV.


* Atari 8-bit. Jako jedyne są komputerami, które na sztywno posiadają przypisany system wizyjny (PAL/NTSC/SECAM) i wymagają monitora/telewizora współpracującego w tym systemie wizyjnym. Oczywiście telewizory/monitory, które pracują we wszystkich z w.w. systemów mogą bez problemu współpracować z dowolnym modelem.

Ponieważ komputery Atari 8-bit nie osiągają rozdzielczości wyższych niż 240 linii monitory/telewizory w pełni wystarczają wyświetlania danych obrazu komputerów Atari 8-bit.


* Atari ST/STE/Mega ST/Mega STE. Ta linia komputerów pozwalała na uzyskanie trzech trybów rozdzielczości: 320*200, 640*200 i 640*400. Dwa pierwsze były uzyskiwane na monitorach PAL/NTSC/telewizorach. Jednak ponieważ tryb 640*400 (tzw. ST High) oprócz rozdzielczości powyżej 256 linii wymagał także częstotliwości 71Hz, przez co do uzyskania tego trybu była wymagany był specjalny monitor. Na dzień dzisiejszy dość częstym rozwiązaniem jest wykorzystanie monitorów (S)VGA do rozdzielczości ST High, ponieważ zakres tego trybu zawiera się w przedziale obsługiwanym przez monitory (S)VGA.


* Atari Falcon. Jako pierwszy (i jedyny) z komputerów Atari zastosował trick znany z komputerów Amiga "interlace", który poprzez sztuczkę umożliwiał uzyskanie na ekranie monitora PAL/telewizora rozdzielczości powyżej 256 kolorów. Dzięki temu Atari Falcon nie wymaga (aczkolwiek może współpracować z nim) specjalnego monitora w celu uzyskania rozdzielczości ST High. Atari Falcon pozwala na uzyskanie podstawowych trybów systemowych zarówno na ekranie monitora PAL/telewizora jak i monitora VGA, jednak pozwala także na uzyskanie trybów (S)VGA o parametrach o zakresach poza monitor PAL/telewizor z interlacem, dlatego do pewnych trybów niezbędny jest monitor (S)VGA.


* Atari TT. Ten komputer wymaga aż trzech różnych monitorów. Standardowo obsługuje rozdzielczości rodem z Atari ST/STE czyli 320*200 i 640*200 na monitorach PAL/telewizorach. Dodatkowo wymaga monitora do rozdzielczości ST High - może to być monitor ST High, lub co ma większy sens monitor (S)VGA, bowiem tego monitora wymaga do uzyskania trybów: 320*480 i 640*480. Jakby tego było mało Atari TT wymaga dodatkowo specjalnego monitora monochromatycznego do rozdzielczości: 1280x960.


Posiadanie kilku typów monitorów na raz może być dość kłopotliwe, gdyż te zajmują sporo miejsca. Na dodatek zdobycie monitorów PAL w dzisiejszych czasach jest coraz trudniejsze, praktycznie są osiągalne jedynie stare monitory np. Philipsa, które po wielu latach używania tracą swoje parametry jakościowe odnośnie obrazu, pomijając fakt, że nigdy nie wiadomo kiedy przestaną działać z racji swojej wiekowości.

Rozwiązaniem mogą być współczesne monitory LCD z wyższej półki, które oferują obsługę zarówno trybów (S)VGA jak i obrazu w standardzie PAL/NTSC. Innym rozwiązaniem może być zastosowanie np. starego monitora (S)VGA CRT, których jest dzisiaj dużo na rynku wtórnym i są dostępne w naprawdę niskich cenach + konwerterów VGA, które umożliwiają korzystanie zarówno z trybów PAL/NTSC jak i trybów VGA, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem na obsługę wszelkich trybów graficznych komputerów Atari ST/STE/Mega ST/Mega STE/Falcon za pomocą tylko jednego monitora. Sama osobiście używam z takiego rozwiązania, o którym można poczytać tutaj: Atari i VGA